Croquet NSW Events

Croquet NSW Events are usually well patronised by Sutherland Croquet Club members, here are some of their achievements:

2010
Ros JohnstoneG.C. Women's Open SinglesSemi-finalist
Ron JohnstoneMen's Open SinglesRunner-up
Ron JohnstoneG.C. Open SinglesWinner
Ron Johnstone + partnerG.C. Open DoublesSemi-finalist
G.C. Division 1 PennantsState EventRunners-up
Wal FernanceA.C. Bronze BroochRunner-up
2011
Ros JohnstoneG.C. Women's Open SinglesRunner-up
Ron JohnstoneG.C. Men's Open SinglesQuarter-finalist
Ron JohnstoneG.C. Open SinglesWinner
Ron Johnstone + partnerG.C. Open DoublesWinner
G.C. Division 1 PennantsState EventRunners-up
2012
Ros JohnstoneG.C. Women's Open SinglesThird Place
Ron JohnstoneG.C. Men's Open SinglesQuarter-finalist
Tony McArthurA.C. Bronze SinglesRunner-up
John Eddes + partnerA.C. Open DoublesWinners
2013
Ron JohnstoneG.C. Open SinglesRunner-up
John Eddes + partnerOpen DoublesRunners-up
Ros JohnstoneWomen's Open SinglesRunner-up
Ron JohnstoneDivision 1 SinglesRunner-up
John Eddes + partnerDivision 1 DoublesWinners
John Bennett David WoodsDivision 1 DoublesRunners-up
Tony McArthur + partnerDivision 2 DoublesRunners-up
John Cole & Deb MorganDivision 3 DoublesRunners-up
John ColeDivision 3 SinglesRunner up
2014
John BennettClub RepresentativeChampion of Champions
John Eddes & Deb MorganG.C. Open DoublesSemi-finalists
Ros JohnstoneG.C. Women's Open SinglesWinner
Ron JohnstoneG.C. Division 1 SinglesSemi-finalist
Deb MorganG.C. Division 2 SinglesRunner-up
Tony McArthur + partnerG.C. Handicap DoublesThird Place
Division 2 Pennants TeamState EventSemi-finalists
2015
David WoodsRepresentativeChampion of Champions
Lynda Toms &
Lorraine Hatfield
G.C. Division 3 DoublesWinners
David WoodsG.C Open SinglesPlate Winner
Division 2 PennantsState EventSemi-finalists
Gareth DenyerA.C. Representative Champion of Champions
Tony McArthurA.C. Bronze BroochWinner
Gareth DenyerA.C. Men's OpenPlate Runner-up
2016
David WoodsNSW Bronze Singles ACWinner
Tony McArthur & Sue BoothNSW Division 2 DoublesSemi-finalists
Tony McArthurNSW Division 2 GC SinglesWinner
Tony McArthurNSW Men's GC Singles Plate Winner
Ros JohnstoneNSW Women's GC SinglesThird Place
Ros JohnstoneNSW Selector's GC 3rdsWinner
David Woods
NSW GC Open SinglesWinner
Tony McArthurRepresentative ACChampion of Champions
David WoodsAC Bronze BroochWinner
David WoodsGC Division 1Semi-finalist
John EddesNSW AC Gold BroochWinner
Ron JohnstoneRepresentative GCChampion of Champions
Gareth DenyerNSW AC SinglesRunner Up
2017
John Cole. Sutherland
Alan Brown. Port Hacking
NSW GC Div' 2 DoublesWinners
David WoodsNSW Selector's 8 G.CWinner
Sutherland Div 3GC PennantsRunners Up
John EddesRepresentative ACChampion of Champions